World Youth Day

Cześć,

             Jak wiecie wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jednak zanim odbędą się centralne wydarzenia w Krakowie, młodzi ludzie przyjadą do Polski, gdzie będą przez tydzień w wybranym przez siebie wcześniej mieście. Dzisiaj przedstawię wam, czym są Światowe Dni Młodzieży i trochę historii.  A drugą część z moją relacja po powrocie z Krakowa. 



                 Światowe Dni Młodzieży to wielkie międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, aby wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Twórcą Światowych Dni  Młodzieży jest św. Jan Paweł II. To on w 1985 roku zaprosił młodych do Rzymu na wspólną modlitwę i refleksję. Pomysł papieża nie był przez wszystkich rozumiany, jednak okazał się inicjatywą proroczą, która wielu młodym otworzyła na nowo drzwi do Chrystusa i do Kościoła.

               W Niedziele Palmową w 1986 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił już na stałe Światowe Dni Młodzieży. Powiedział wtedy podczas homilii: ,,Dziś jesteście tutaj znowu, drodzy młodzi przyjaciele, aby w Rzymie, na placu św. Piotra, zapoczątkować tradycję Dnia Młodzieży, do którego został wezwany cały Kościół.(...) Dzień Młodzieży znaczy wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez Tajemnicę Paschalną Jezusa Chrystusa. Wszedł nieodwracalnie. I chcę spotykać naprzód was, młodych".



              Tak tradycja zapoczątkowana 31 lat temu trwa do dzisiaj. Młodzi ludzie już 20 lipca przyjadą do polskich diecezji, aby poznać tradycję i kulturę danych regionów Polski, a 25 lipca wszyscy udamy się do Krakowa, aby spotkać się razem z papieżem Franciszkiem będziemy uczestniczyć w czuwaniu, Drodze Krzyżowej i mszy posłania, która zakończy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

            20 lipca młodzież przyjedzie na tzw. Dni w Diecezjach w całej Polsce będziemy gościć osoby z zagranicy, którzy tak jak my chcą wyznać wiarę w Chrystusa. Ten czas jest przeznaczony na wzajemne poznanie się, integrację. Nie zabraknie atrakcji, wycieczek i poznawania regionu.  To również czas wspólnej modlitwy, formacji duchowej oraz odnalezienia poszukiwanej drogi. Po tych dniach spędzonych w całej Polsce młodzi ludzie, udadzą się do Krakowa na wydarzenia centralne.

Kiedy odbywają się Światowe Dni Młodzieży?

                    Co roku w Niedziele Palmową we wszystkich diecezjach w wymiarze lokalnym, a co dwa lub trzy lata mają miejsce wielkie spotkania międzynarodowe.

Kalendarium Światowych Dni Młodzieży:

Spotkania młodych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II:

  • Rzym - 1985  Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was (1 P 3, 15)
  • Buenos Aires - 1987  Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam (1 J 4, 16)
  • Santiago de Compostela - 1989 Jam jest Drogą i Prawdą, i Życiem (J 14, 6)
  • Częstochowa - 1991 Otrzymaliście Ducha przybrania za synów (Rz 8, 15)
  • Denver - 1993  Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości (J 10, 10)
  • Manila - 1995 Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20, 21)
  • Paryż - 1997 Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie (J 1, 38-39) 
  • Rzym - 2000 A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1, 14) 
  • Toronto - 2002 Wy jesteście solą dla ziemi... Wy jesteście światłem świata (Mt 5, 13-14)

 Z papieżem Benedyktem: 
  • Kolonia - 2005  Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2)
  • Sydney - 2008 Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami (Dz 1, 8)
  • Madryt  - 2011 Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (por. Kol 2, 7)

Z papieżem Franciszkiem:
  • Rio de Janeiro - 2013 Idźcie i nauczajcie wszystkie narody! (por. Mt 28,19)
  • Kraków - 2016 nadchodzące Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią  (Mt 5,7)


Symbole Światowych Dni Młodzieży

                    Spotkaniom młodych z całego świata towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane im przez Jana Pawła II: Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Te znaki nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale nieustannie wędrują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. Symbole przekazują nam słowa ,,Nie bój się wypłyń na głębie”. 




Krzyż Światowych Dni Młodzieży:

            22 kwietnia 1984 roku odbyła się uroczystość zakończenia Jubileuszowego Roku Odkupienia. Po zamknięciu Drzwi Świętych Jan Paweł II przekazał młodzieży krzyż i powiedział:
,,Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie".
 Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani:

           Kopia cudownego obrazu, znajdującego się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Towarzyszy uczestnikom Światowych Dni Młodzieży od 2000 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział wtedy:
„Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem, towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia.” 

Kraków 2016 
 ,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7)


                 Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro zaprosił młodych ludzi do Krakowa w 2016 roku. Zaprosił do miejsca gdzie bije źródło Bożego Miłosierdzia, które jest najlepszym lekarstwem. Papież przygotował orędzie na XXXI Światowy Dzień Młodzieży http://www.krakow2016.com/oredzie.


              Patronami tegorocznego spotkania młodych są: święty Jan Paweł II i święta siostra Faustyna Kowalska. Święta Faustyna i Jan Paweł II są patronami światowych Dni Młodzież w Krakowie . Kiedy latem 1938 roku 18-letni Karol Wojtyła przyjechał do Krakowa, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, 33-letnia siostra Faustyna mieszkała w krakowskim klasztorze. Zmarła 5 października, kiedy Karol rozpoczynał pierwszy semestr studiów na Wydziale Polonistyki. Nigdy się nie spotkali, ale Boża Opatrzność w szczególny sposób związała ze sobą ich losy: to właśnie Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę i ustanowił w całym Kościele święto Bożego Miłosierdzia.  Tych dwoje krakowskich świętych - apostołów Bożego Miłosierdzia - patronują ŚDM w 2016 roku. Ich życie jest dla nas przykładem głębokiej ufności w Boże miłosierdzie, wyrażonej w słowach: Jezu, ufam Tobie.


Logo:



Bohaterami Światowych Dni Młodzieży są Chrystus i młodzi ludzie. Istotą tego wydarzenia jest spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Krzyż uosabia Jezusa, a to koło młodzież.

Miejscem spotkania jest Polska, a szczególnie Kraków.

Tematem jest Miłosierdzie Boże i dlatego są dwa promienie czerwony i blady, tak jak na obrazie Jezusa Miłosiernego.

Kolorystyka nawiązuje do barw miasta Krakowa i jego herbu.








Nie byłam jeszcze na Światowych Dniach Młodzieży, jednak przez to, że bardzo mocno zagłębiłam się w życiorys św. Jana Pawła II oraz czytając wiele świadectw osób, które były na Światowych Dniach Młodzieży wiem, że to będzie niesamowite przeżycie. Wiele jest filmów w internecie, które pomagają przygotować się w jakiś sposób do tego wydarzenia:
                  Przygotowań jest naprawdę dużo sama jestem wolontariuszem. Jednak im jest bliżej tym coraz bardziej się cieszę, że w końcu będziemy mogli się spotkać z młodymi osobami, które do nas przyjadą, ale o tym więcej już po Światowych Dniach Młodzieży, ponieważ nie chce mówić przed lepiej to przeżyć i dopiero powiedzieć. 

                Zaciekawiłam cię? Chcesz jechać na do Krakowa, a zapisy w twojej diecezji się już zakończyły, nie musisz się martwić trwa jeszcze rejestracja Last Minute  http://www.krakow2016.com/rejestracja-last-minute

Bibliografia:


Do następnego, 
Marysia 

Komentarze